top of page

JE ZE MĚ OFICIÁLNÍ CROSSFIT L1 TRENÉR!

Jak asi hromada z vás ví, minulý víkend jsem vyrazila na pět dní zcela sama do Amsterdamu. I když odvážná na to, abych tam jen tak sama vyjela, jsem asi dost, hlavním cílem nebylo prozkoumat město, ale účastnit se víkendového Crossfit L1 Trainer kurzu, který se konal v přilehlé části města Almere. Já si pobyt sice na to prozkoumávání města a ochutnávání místních dobrot prodloužila, ale v dnešním článku bych se s vámi rychle chtěla podělit o to, jaký byl kurz samotný a jak jsem vlastně dopadla.


O tom, že si o tento kurz rozšířím své obzory, jsem přemýšlela už několik měsíců. Od té doby, co jsem rozjela projekt #JeduNaVýkon, který je s tímto sportem úzce spjatý, jsem se ale ujistila v tom, že si ho chci udělat co nejdříve. Už asi na konci září jsem si proto zvolila, jaký mám volný víkend, projela města, kde se zrovna kurz koná a na základě ceny letenky (a tak toho, že jsem tam nikdy nebyla) si vybrala Amsterdam. No.. možná jsem se nedřív mohla podívat na cenu hotelů/ubytování a třeba i dopravy. Ale nevadí 😅 Výpis všech kurzů najdete na stránkách crossfit.com a cena je pevná - 1000 dolarů za kurz. Málo to není, takže jsem na kurz jela s patřičným očekáváním i s malým strachem, abych ho vůbec udělala.


Celý svůj výlet do Amsterdamu jsem zachytila do vlogu, který vyjde na mé Youtube už nadcházející pondělí, dneska se ale víc podíváme na zoubek celému kurzu, který jsem moc dokumentovat nemohla. V průběhu víkendu totiž nebylo dovolené fotit ani natáčet, protože by pak mohly nějaké informace, za které lidi platí dost peněz, uniknout ven. Sešli jsme se v sobotu v 8:30, nahlásili své jméno, obdrželi jmenovku a krásné crossfit tričko. Dost mě překvapilo, že nás tam bylo asi čtyřicet, což určitě není málo na jeden praktický kurz. Kolem deváté pak startoval celý kurz, který mělo na starosti pět trenérů, kteří se u jednotlivých témat střídali. Probrali jsme, co to vlastně crossfit je, jaká je jeho filozofie a pak se už přesunuli na konkrétní cviky. První den to byly klasické dřepy, přední dřepy i OHS (dřepy s osou nad hlavou),  pak striktní pressy, push pressy a push jerky a nakonec i shyby a kipování. Tolik času, kolik jsme strávili i teorie daných cviků, jsme pak strávili i v gymu. Rozdělili jsme se totiž na 4 skupiny po 10 lidech, dostali přiřazeného trenéra a vše si vyzkoušeli jak na sobě, tak na ostatních lidech. U každého cviku jsme dostali hromadu praktických tipů, jak rozpoznat nejrůznější chyby a jak je u klientů napravit. Jeden by neřekl, jak si za 3 hodiny cvičení jen s dřívkem zamaká. Celý den jsme pak zakončili dost intenzivním společným workoutem, který vypadal následovně:


3 kola:

- 15 Thrusters @30 kg

- 12 Burpees


Já ho měla hotový asi za 4:10 a musím říct, že mi ego nedalo tu osu položit, když vedle mě celou dobu seděli trenéři a řvali, že nesmím zastavit. Pak jsme se už jen protáhli a kolem 18. hodiny jsem zamířila domů. Večer jsem pak strávila nad učebnicí studováním toho všeho, co jsme za celý den stihli, protože málo toho rozhodně nebylo a navíc jsem se v průběhu dne setkala i s hromadou zcela nových anglických slovíček. Navíc jsme dostali i hromadu kapitol k nastudování doma, takže kromě večeře jsem toho moc dalšího nestihla. V neděli jsem se pak mohla maličko víc prospat, protože jsme startovali až v 9. Celý den začal u deadliftů a medball cleanů. Následovala opět praktická část a tentokrát společný workout už dopoledne. Ten už nebyl tak intenzivní jako ten včerejší (všichni jsme byli docela namožení), ale jeho cílem bylo spíše koordinovat a "coachovat" jeden druhého, opravovat chyby případně motivovat k rychlejšímu tempu. Workout vypadal takhle:


AMRAP 6 min:

- 20 Medball Cleans @6 kg

- 20 ABMAT Sit Ups


Kolem poledne jsme pak řešili programming, výživu i hromadu dalších podstatných věcí. Sama bych nečekala, že je možné v průběhu dvou dní probrat tolik tématik a zároveň si odnést i hodně praktických informací. Odpoledne následovala část snatchů a striktních muscle upů a pak už přišel na řadu všemi tolik obávaný test. Ten měl 55 otázek, měli jsme na něj 75 minut a byl formou ABCD. Asi nejtěžší částí testu bylo to, že v některých otázkách bylo správně několik odpovědí, ale jen jedna byla správně nejvíc. Ehm. That can be a little tricky. U některých otázek jsem nerozumněla některým speciálním slovíčkům, ale snažila jsem se vždy dát na instinkt a na svoji vlastní zkušenost s tréninkem/klienty. Měla jsem ho hotový asi za 30 minut, pak jsme se všichni rozloučili a já vyrazila dospávat prostudovanou noc.


O pět dní později (rozuměj dneska večer) mi přistála v emailu naprosto parádní zpráva a to " Congratulations on earning the CF-L1!". Yay!!! Já mám taaakovou radost 😍


Čím déle od testu to bylo, tím víc jsem začínala pochybovat o některých odpovědích a o tom, zda jsem jej vůbec udělala. Jsem tak ráda, že má cesta do Amsterdamu nebyla zbytečná a upřímně už nyní přemýšlím, kde si tak za rok udělám L2.


 

Celkově bych kurz shrnula jako nesmírně přínosný pro někoho, kdo se chce trénování crossfitu věnovat a taky mě hrozně moc utvrdil v tom, jak se mi celá filosofie tohoto sportu líbí a jak ji chci dostávat k více a více lidem. Celkově se mi i moc líbilo, jak mluvili o přístupu k jídlu, k regeneraci, spánku, osobnímu životu. Crossfit by měl být doplňkem k tomu, abychom se cítili i ve všech ostatních sférách našeho života líp, silně a zdravě a ne něčím, co bude kvůli přetrénování ničit naše tělo i naše zdraví. Hrozně se mi líbila i veškerá doporučení pro běžnou populaci (což jsme my všichni) a myšlenka, že rozhodně není vhodné trénovat jako elitní atlet, když k tomu nemáme přizpůsobené i ty veškeré ostatní oblasti života. Například že musíme chodit do práce, věnovat čas rodině, přípravě jídla a tak dále. 


Už se nemůžu dočkat až budu veškeré nové znalosti a informace aplikovat nejen do skupiny #JeduNaVýkon, ale také do všech kempů i do svého vlastního života/tréninku.


Teď si jdu dát oslavnou večeři, čaj a při pátečním večeru si číst knížku! 🎉


Papa, zdraví vás CF-L1 coach Lucie 😍

1 213 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page