top of page

FILIPÍNY, MY JSME READY!

Nemůžu tomu uvěřit. Tak rychle to uteklo a my již tuto sobotu odlítáme na téměř 3 týdny na Filipíny. Teda 2 týdny čistého času a hromadu cestovacích dní okolo.


Celý nápad vycestovat někam východně za teplem už vznikl docela dávno, protože to byl dlouho můj sen. Západně jsem už byla na dost místech, přes LA, Karibik a tak dále, ale Tichý oceán pro mě je zatím velkou neznámou. Původním cílem bylo vycestovat už loni, pak nám ale do cesty přišlo pořizování bytu a taky první měsíce splácení hypotéky. To je prostě život. Na poslední Vánoce jsme se proto s Adamem domluvili, že si nebudeme nic kupovat a pořídíme si navzájem letenky za teplem. V úvahu přišla hromada destinací jako Thajskou, Vietnam, Srí Lanka nebo Bali. Když jsme ale dali hlavy dohromady, strávili několik večerů sledováním vlogů na Youtube z nejrůznějších destinací, naše srdce si získaly Filipíny. Letenky jsme kupovali přes SkyScanner a vyšly nás asi na 12 tisíc korun s tím, že Filipíny nabízí neskutečné množství míst a ostrovů, které se dají navštívit, proto jsme nyní asi týden před dovolenou, po vypracování itineráře, kupovali další 4 letenky na přepravu po Filipínách. Ty už vyjdou celkem levně, ale je to různorodé dle destinace i například počtu přestupů - od 600 Kč klidně až po 3 tisíce za letenku. Nás další 4 letenky vyšly dohromady na cca 4000 Kč. Celá naše cesta začíná letem v sobotu po poledni z Prahy do Šanghaje, kam přiletíme v 7 ráno jejich času. Žádná noc pro nás! #niccobykafenespravilo. Letenky jsme kupovali i podle toho, že nám nabídly možnost v tomto čínském městě strávit den. Navečer pak nasedáme do letadla přímo do Manily, filipínského hlavního města, kde nás čeká krátká noc na letišti a hned se letí dál. Opustit ihned Manilu bylo asi nejčastější doporučení, které jsme na internetu i od známých dostali. Údajně se nejedná o zcela pěkné město, celkem se zde krade a navíc jsou na Filipínách destinace, kde chce člověk prostě svůj čas trávit mnohem víc.


Naší první destinací se proto na tři dny stane ostrov Boracay, který je jedním z prvních ostrovů, který nedávno podstoupil kompletní uzavření kvůli ochraně životního prostředí, celý ho uklidili, zavedli nová pravidla a z party ostrovu, plného turistů, se tak stal opravdu eco-friendly, čistý, nádherný a klidný ostrov. Ostrov má například omezenou kapacitu počtu návštěvníků, nedostanete se na něj bez rezervovaného hotelu a plastový kelímek vám zde na pláži určitě nikdo nenaservíruje. Do této destinace se neskutečně těším, budeme se válet na pláži, opalovat se, prozkoumávat nejrůznější zákoutí ostrovu a pozorovat západy Slunce. I díky "rekonstrukci" ostrovu se rozhodně nejedná o levnější filipínskou destinaci, proto jsme kupovali ubytování hodně podle ceny a dvě noci nás vyjdou na 2200 Kč pro dvě osoby, což je na tamní poměry vlastně docela dost peněz.


Po dvou nocích na Boracay se letecky přesuneme do celkem velkého dopravního uzlu v centru Filipín a to do města Cebu na stejnojmenném ostrově. Zde máme v plánu nakonec strávit pouze tři dny, i když bychom zde vymysleli plány klidně na měsíc, ale máme omezený čas. Primárně jedeme na Cebu kvůli nádherným vodopádům a kánojingu na Kawasan Falls a taky kvůli plavání s velrybími žraloky na Oslobu. Tři dny na Cebu budou maličko akčnější, budeme hodně přejíždět autobusy (nebo kdo ví jak:D) a každou noc budeme asi maličko někde jinde. Ubytování plájume shánět asi docela na poslední chvíli a taky nějak low-cost, protože to pro nás budou jen místa na vyspání a pojede se dál. Původně jsme chtěli navštívit i blízký ostrov Bohol a jeho Chocolate Hills, malé opičky a trošku pocestovat na skůtru, ale no time, no fun:DPo týdnu na cestách se v sobotu 23. března plánujeme opět letecky přesunou na ostrov roku 2017, Palawan. Ten nabízí tak neskutečné množství aktivit, destinací, krásných pláží a výletů, že jsme si na něj museli minimálně týden vyhradit. Celou návštěvu Palawanu začneme v zátoce Honda Bay, blízko města, kam přiletíme - Puerto Princesa. V Honda Bay jsme se na první noc maličko plácli přes kapsu a po několika uspěchaných dnech na Cebu strávíme noc v moooc krásném resortu - Blue Palawan. Další den se budeme přesouvat na El Nido, známé svými skálami alá Avatar. Zde strávíme asi čtyři nebo pět dní, protože chceme absolvovat jeden nebo dva celodenní výlety na loďce, navštívit nádhernou Nacpan Beach a taky si dám pár dní rezervu na to, vymyslet, co budeme dělat, až na místě. Jednoduše podle toho, co s nám po dvou týdnech bude chtít dělat, kde se nám bude líbit, jak moc budeme mít energie, jak moc se nám bude chtít někde válet. Tady totiž plány zůstanou dost otevřené.


Další neděli z Puerto Princesa přeletíme zpátky do hlavního města, Manily, kde strávíme poslední den s Adamovým kamarádem, rozeným Filipíncem, se kterým se seznámil, když pracovat na Novém Zélandu. Ten nám ukáže město z jejich strany, skočíme si na nějaké dobré jídlo a sama se nechám překvapit, co vše budeme dělat a zkoumat. Po dni v Manile nás další ráno velice brzy čeká let domů. Další den s Šanghaji a půlnoční let do Prahy.


Vše jsme plánovali především pomocí cestovatelských videí a článků, s Bookingem, Agodou, Sky Scannerem a Kiwim. Adam se toho hodně chopil a náš itinerář je proto hlavně jeho práce. A třeba pak naše cesty inspirují cestování zase někoho dalšího. 


Celé naše cesty plánujeme absolvovat pouze s batůžkem a příručním zavazadlem - dalším batohem. Hlavně z toho důvodu, abychom pak na Filipínách nemuseli za zavazadla při všech letech doplácet. Už mám něco málo nabaleno a je pravda, že člověk toho vlastně zase tolik nepotřebuje. Pár tílek, troje kraťasy, dvoje šaty, troje (nebo čtvery?:D) plavky, příruční kosmetiku, opalovací krémy, jedny žabky, na sebe do letadla něco teplejšího a jede se. Já si sebou samozřejmě beru ještě foťák, kameru a GoPro, abych pro vás vše mohla zdokumentovat formou vlogů z každého z ostrovů, který navštívíme.


A mám pro vás ještě jedno překvapení. Jelikož chci, abychom se všichni stále posouvali dále, pracovali na sobě, rozhodla jsem se udělat takový malý krok dopředu. Všechna moje (minimálně cestovatelská) videa začnou být v angličtině. Že cože? Ano, slyšíte správně. Mám ráda výzvy a tohle pro mě bude další překážka, kterou si do cesty sama postavím, abych se posunula dál. Zlepšila se v mluvené angličtině a taky dostala svůj obsah k dalším lidem, které by moje témata mohla zajímat. A vám to třeba pomůže se v tomto jazyce taky trošku zlepšovat. Pevně věřím, že to pro mé dosavadní odběratele nebude důvod přestat se na má videa koukat. Nemusíte se podle mě vůbec bát, že byste mi nerozuměli, nejsem totiž žádný rozený "speaker" a můj přízvuk vám jistě pomůže všemu rozumět. Samozřejmě mám strach, mám z toho maličko nervy a nevím, zda nedělám špatný krok. Ale když to nezkusíš, nebudeš nikdy vědět. A já se takhle rozhodla, chci to zkusit a vím, že to podpoříte ❤️ Protože jste nejlepší!


Celé naše cesty budete moci v průběhu sledovat na mém Instagramu a na Stories, protože si tam chceme určitě koupit ISkartu s daty: https://www.instagram.com/luciemin/. Na co se mě hodně lidí ptá je, jak se tam plánuji stravovat. Neplánuji sebou brát žádné jídlo, možná pár tyčinek do letadla a na výlety, jinak všemu nechávám volnou ruku. Pro přehled si tam budu odhady započítávat do MyFitnessPal, ale rozhodně se tím nebudu nijak stresovat. Spíš nemám důvod to tam nedělat, mě to nijak neomezuje a i tak si dám vše, co budu chtít vyzkoušet a na co budu mít chuť.


No a na videa se můžete těšit tak za měsíc, v polovině dubna, až se vrátíme, aklimatizujeme, já doženu veškeré resty a vrhnu se na stříhání. Toť jsou naše cestovatelské plány, stručný itinerář, který vám po návratu ještě určitě rozepíšu detailně.


Aaaaaa. Já se tak těším! A jsem nervózní. Ale tak příjemně. Motýlci v břiše, znáte to.


Mějte se tu krásně a přejte nám šťastné cesty ✈️


Papa, L. 


809 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page