top of page

7 TIPU, JAK SE ZDRAVE NAJÍST VENKU

Zdravý životní styl a jezení venku? Jde to vůbec dohromady? Ach, samozřejmě, že ano! Je to už nějaká doba, kdy jsem se sama jezení venku vyhýbala, příloha nešla v úvahu a ta grilovaná zelenina byla „určitě udělaná na tom strašném slunečnicovém oleji” a ten kuřecí steak jakbysmet. Tak jsem si dala raději jen vodu a najedla se až doma. Ach, Lucie. Jsem moc ráda, že je tohle vše za mnou a že si čas od času upřímně užiju dobrou večeři ve společnosti nejbližších. A žádný stres!


Zároveň do sebe ale chci dávat jídlo, které mému tělu dodá energii, potřebné makro i mikroživiny a naučila jsem se vybírat si s rozumem. A ráda vím, co na tom talíři vlastně mám.


Podle čeho si tedy vyvážené jídlo v restauraci vybírat?


1. Začneme u toho, že si vybereme kvalitní zdroj bílkoviny. Kuřecí, hovězí, vajíčka, ryby, mořské plody, tofu, cokoliv, co má vysoké zastoupení bílkovin, které nás hezky zasytí. Při výběru bílkoviny se koukejte nejlépe po grilované formě a preferujeme ji bez omáčky. Ta je totiž většinou plná tuků a zahušťovadel. Určitě se chceme vyhnout i veškerým smaženým verzím. Při výběru vajíček si buďme vědomi toho, že například do takových míchaných se pro jemnější chuť často přidává smetana či tučné mléko. Já proto vždy raději sahám po “volských” vejcích.


2. Do kombinace k bílkovině hledáme i nějaký kvalitní zdroj tuku. Pokud jsme si vybrali lososa, vejce či nějaké tučnější vepřové/hovězí maso, nemusíme to už s dalším zdrojem tuku nějak extrémně přehánět. Pokud jsme zvolili “lean” maso (kuřecí, krůtí atd.), budeme chtít určitě nějaký ten tuk do jídla přidat. Najít v restauraci kvalitní zdroj tuku není zcela jednoduché, proto zde musíme často maličko přimhouřit oko. Pokud v nabídce nenajdete nějaký zázrak v podobě avokáda, guacamole a tak dále, můžeme omrknout přílohy. Často zde totiž v restauracích kombinují zeleninu s olivovým olejem či nějakými semínky, fazolky se slaninou a další. Ani z másla nemusíme mít strach, to je totiž také dobrým zdrojem tuku.


3. Dalším bodem našeho výběru bude určitě vláknina vlákninka. Chceme jídlu dodat trošku objemu a taky všichni moc dobře víme, že má vláknina na našem zasycení velký podíl a už pak třeba nebudeme mít chuť se “dojíst” dezertem. Jak už jsem psala, grilovaná zelenina nebo fazolové lusky jsou pak skvělou volbou. Přílohový salát už také nechybí v nabídce žádné z restaurací. Jednoduše chceme určitě nějakou zeleninu na talíři mít! A nestyďte se zeptat obsluhy, zda by vám třeba nedali větší oblohu. Já to dělám pravidelně a nikdy jsem s tím neměla problém.


4. Pokud jsme kvůli večeři celý den méně jedli a chceme si dopřát i nějaký zdroj energie po fyzické aktivitě nebo víme, že nás nějaká ta aktivita ještě ten den čeká, zabrouzdáme v menu i po nějakém komplexním sacharidu. Při výběru hledáme formy s co nejnižším glykemickým indexem, který si pak nebude hrát s rychlým nárůstem a pak i pádem naší energie. Rýže, vařené brambory, kousek celozrnného pečiva… to vše je víc než v pořádku. Opět si jen dáme pozor, aby nám to v kuchyni nepocákali dalším zbytečným zdrojem tuku (maštěné brambory, máslo na housce atd.), protože my si už svůj zdroj tuku zvolili. Pokud ne, tak jen ať to směle udělají.


5. Pokud jdete jíst ven jednou za měsíc a jednoduše nejste někdo, kdo si dokáže odpustit sladkou tečku, svět se nezbortí. Zkuste volit ovocnější a méně tučné formy dezertu a dobrotu si s někým podělit! Sladké si dopřejete tak či tak a ještě za polovinu kalorií než kdybychom ho snědli sami. Navíc všichni víme, že sharing is caring! Pokud chodíme jíst ven párkrát za týden, asi bych o zařazování sladké tečky na konec hodně popřemýšlela. Skvělou volbou na zahnání chutě na sladké může být i káva, klidně s troškou mléka.  Opět se vyhýbáme slazeným karamelovým frapučínkům a latéčkům. Pokud už je pozdě, můžeme se poptat obsluhy po bezkofeinové verzi kávy.


6. Jako pití k večeři volíme vždy vodu, můžeme se poptat po citrónu a mátě, které spolu v kombinaci udělají vodu ještě mnohem víc svěží a přitom nebudeme své kalorie zbytečně pít. V dnešní době hromada podniků nabízí i neslazené ledové čaje. Pokud nejsme úplnými odpůrci umělých sladidel, můžeme sáhnout po light verzi Coly. Raději bych ale volila vodu či neslazený čaj.


7. Pokud jdete jíst ven jednou za uherský rok, celé týdny držíte svůj milovaný zdravý režim a máte chuť na něco kaloričtějšího, dejte si. Užijte si příjemný čas nad burgerem, pizzou či těstovinami se svými blízkými a hlavně nemějte výčitky! Od toho tu to jídlo nemáme, navíc jste udělali své rozhodnutí, že si takové jídlo dáte, tak si ho vychutnejte se vším všudy a nebojte se. Pokud to není každý týden, váš progress či zdraví to určitě ničit nebude.

Chodíte jíst ven? Po jakém jídle rádi v restauraci saháte?


Snad vám článek přinesl tipy, jak si v restauraci vybírat, jak bude vypadat váš talíř. A nezapomeňte #PoslouchejSveTelo ❤️


Mějte se krásně!

Papa, L.

1 218 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page